Jak pečovat o kytaru

O každý hudební nástroj je potřeba pečovat. Čím více se na něj hraje, tím důležitější je starat se o jeho průběžnou údržbu a servis. Jedině tak si může zachovat charakter zvuku a veškeré své unikátní vlastnosti.

Veškeré nástroje zakoupené v prodejnách nebo na eshopu Kytary.cz mají nárok na seřízení zdarma v rámci 3leté záruky. Přinést ale můžete jakékoliv jiné nástroje, které vám opravíme v rámci pozáručního servisu.

Naše kytarová dílna se specializuje zejména na údržbu a všechny druhy oprav akustických, klasických a elektrických kytar i baskytar. Postarat se ale umíme také o další hudební nástroje (ukulele, klávesové nástroje). Přijďte s námi zkonzultovat veškeré problémy s vašimi hudebními nástroji a aparaturou. Konzultace samozřejmě provádíme zcela zdarma.

Kytary a baskytary

Opotřebení kytary se může projevit na několika místech nástroje. Jedním z nich je hmatník. Pražce na hmatníku se po čase vymačkají a je nutné je zabrousit nebo vyměnit. Součástí péče o hmatník je u nelakovaných hmatníku jejich pravidelné čištění a impregnace.

Také těla kytar se postupem času proměňují. Jelikož dřevo neustále pracuje, je nutné si hlídat vnější vlivy, které na nástroj působí (vlhkost, teplota) a podle toho věnovat nástroji náležitou péči. Díky těmto vnějím vlivům může u kytar docházet a i kvůli k různým změnám, například k povolení nebo přetažení krku, k pokroucení krku nebo i k deformaci přední desky a tím například k odlepení kobylky, případně vnitřního žebrování. Odlepená kobylka nepřenáší vibrace strun na rezonanční desku a tím pádem kytara přestává hrát. Zejména ale deformuje celou přední desku a je nutné jí co nejdříve přilepit. Podobně negativní vliv má právě i odlepené žebrování a pokroucený krk kytary.

Nejdůležitější věc v péči o nástroj je pravidelný servis a výměna strun. Struny postupem času a hraním stárnou a korodují a je nutná jejich výměna. S výměnou strun je nejlepší čas na kontrolu a případný servis nástroje. S rozdílnou tloušťkou strun je pořeba přenastavit prohnutí krku a dohmat, doladit oktávy, upravit nultý pražec atd. Tím se docílí toho, že z nástroje dostanete maximum jeho vlastností.

Kytary se často poškodí při pádu, například když praskne řemen, nebo se vysmekne závěs. Tomu lze nejlépe zabránit pořízením kvalitního řemenu a v nejlepším případě i instalací zámků na popruh. Popruhy a zámky naleznete v sekci Řemeny, popruhy a zámky.

Naše kytarová dílna se v rámci pozáručního servisu specializuje také na veškeré lepení kytar a retuše laku po pádech. Zlomený krk kytary je častým důsledkem neopatrného zacházení nebo pádu kytary.

U elektrických kytar a baskytar si v kytarové dílně můžete nechat vyměnit různé součástky, jejichž funkce se postupem času také zhoršuje. Může tak jít o výměnu kabelového jacku a potenciometrů. Do kytar lze nainstalovat podle přání i ty nejkvalitnější součástky, docílí se tím lepších zvukových a uživatelských vlastností a také delší životnosti. Tyto opravy a úpravy patří k vůbec nejčastějším servisním zásahům, které v naší dílně provádíme. Lepšího zvuku kytary lze často docílit také výměnou snímačů, kterou se může zcela změnit zvukový charakter nástroje.