Jak vybrat struny na kytaru

Nejčastější péče o nástroj u všech muzikantů je výměna strun. Na první pohled se to zdá jako banalita, ale ve skutečnosti může správný výběr strun kdekoho docela potrápit. Při výměně a výběru nových strun hraje roli hodně důležitých detailů. Pojďme si je teď stručně rozebrat.

Značka strun

Na trhu si lze vybrat ze široké nabídky značek strun od různých výrobců. Z nejznámějších a nejpoužívanějších značek můžeme jmenovat struny Elixir, Ernie Ball nebo D´Addario. Zkušenější muzikant už si za léta hraní a experimentů jistě nějakou značku oblíbil, co ale začátečník nebo někdo, kdo stále hledá vhodnou variantu? Nejlepší způsob jak najít optimální volbu je vyzkoušení. Zvolte si jednu ze známějších značek nebo si nechte poradit na prodejně či v servisu nějakou dobrou značku strun a prostě je vyzkoušejte. Vnímejte jak vám sedí jejich zvuk, jak vám jsou příjemné na omak nebo jak dlouho vydrží a jakou mají stabilitu ladění. A při další výměně strun zkuste jinou značku a porovnejte s předchozí. Takto lze postupovat dále od značky ke značce a vybrat tu, se kterou je největší spokojenost. Tento způsob je léty ověřený a získáte tím mnoho užitečných zkušeností například lepší a citlivější vnímání vlastností nástroje a pocitu ze hry.

Tloušťka strun

Tloušťka strun je velice důležitý a podstatný detail, který nelze při hře opomenout. Opět je z čeho vybírat. Tloušťka strun se značí obvykle v palcích a je vždy uvedena na obalu každé sady. Struny s označením 9-42 (tzv. devítky) nám říkají, že nejtenčí struna e je tenká 0,009 palce (0,229 mm) a basové E 0,042 palce (1,067 mm). Pokud tedy budete kupovat struny na prodejně, prodavač se vás jistě zeptá jakou tloušťku byste chtěli. Nejběžnější při hře na akustickou kytaru jsou struny jedenáctky nebo dvanáctky. Začátečník může zvolit slabší, desítky, ze kterých nebudou tolik bolet prsty, ale nedostanou z kytary její maximální výkon. Na elektrickou kytaru se nejběžněji dávají struny devítky nebo desítky, ovšem v nabídce jsou i zcela odlišné nebo hybridní sady, které kombinují více tvrdostí mezi sebou. Opět tedy platí, že je dobré vyzkoušet více variant a přiklonit se k některé z nich, která bude nejvíc vyhovovat vašim hráčským požadavkům. U nylonových strun, které se používají na klasické kytary, se můžete setkat s informací o tenzi, kterou struny mají (střední tenze atd.). U baskytar se používají struny výrazně většího průměru, běžně se u čtyřstrunných baskytar používají například sady 40-100, u pětistrunných 40-130 atd. Při volbě tloušťky strun je vhodné zohlednit i to, jaké ladění používáme. Pokud neladíme standardně do e, ale podlaďujeme celou kytaru například o tón níže, je vhodné používat silnější struny aby se tím vykompenzoval jejich tah. Pokud struny podladíme o tón nebo dva, jejich tah se výrazně sníží a dochází k přenastavení nástroje a k drnčení o pražce (to je způsobeno rozkmitem struny, která v podladěném stavu není tolik napnutá a při brnknutí mí větší rozkmit a tudíž více drnčí o pražce), proto je dobré na podladění používat silnější struny.

Materiál strun

Veliký vliv na výsledný zvuk nástroje má materiál, ze kterého jsou struny vyrobeny. U akustických a elektrických kytar se používají struny z různých slitin. U akustických kytar se nejčastěji setkáme s typem strun fosforbronz nebo bronz. Na pohled je mezi sebou rozeznáme podle barvy strun, bronzové jsou výrazně žluté, fosforbronzové jsou do oranžovo hnědé barvy. Tyto materiály mají odlišné vlastnosti a podle toho také struny zní. Pokud se budete bavit s odborníky nebo s ostatními muzikanty, zjistíte, že každý z nich popisuje zvuk jinak, po svém, je totiž velice obtížné vystihnout detaily zvuku jednotlivých materiálů. Každý výrobce strun uvádí, jaké detaily zvuku mají konkrétní struny (teplejší, cinkavější, údernější, basovější, jasnější zvuk nebo silnější signál v určitých frekvencích…). U elektrických kytar se lze setkat s materiály jako poniklovaná ocel a různé ocelové slitiny (např. pro steels) či titanové vyztužení… Na klasické kytary se používají výhradně struny nylonové. U baskytar platí stejné podmínky jako u akustických westernových a elektrických kytar. Opět platí již řečené, ideální je vyzkoušet vždy něco nového, porovnávat s předchozím a vybrat to nejlepší.

Životnost strun

Životnost strun je jednou z nejdůležitějších věcí při volbě strun. Dnes výrobci každým rokem přichází s novými technologiemi jak vylepšit zvuk kytary a prodloužit životnost strun. Příkladem mohou být struny Elixir, které mají na strunách jemný teflonový povlak, který chrání vinutí struny před nečistotami a korozí a díky tomu vydrží déle než struny, které tuto ochranou vrstvu nemají. Podobnou technologii ochranného potahu vinutí strun můžeme najít i u dalších značek, například Ernie Ball používá na některé sady strun nano-potah. Životnost strun je dána také chemickými vlastnostmi samotného muzikanta. Jednoduše řečeno, kdo má agresivnější pot, často hledá značku strun s delší životností a nebo volí struny levnější, které mění mnohem častěji. Opotřebení strun hraním, potem, nečistotami ve vinutí nebo vlhkostí rapidně mění zvuk nástroje, mění pravidelnost kmitání struny, její dozvuk a celkově zvukové vlastnosti. Čím více je struna stará a opotřebená, tím hůře ladí a nezní a na pražcích drnčí. Starší struna se pozná i vizuálně. Nová struna má odlesk, je jasnější na pohled, čistá. Opotřebená struna ztrácí svou původní barvu, většinou ztrácí lesk a tmavne, což je dáno korozí materiálu. Proto je vhodné sledovat jak zvuk strun, tak i jejich vzhled, kdy je vhodný čas na jejich výměnu.

Na klasické kytary pouze nylonové struny

U klasických kytar je důležité používat struny nylonové. Je to primárně z toho důvodu, že klasická kytara není stavěná pro tah strun, který mají struny kovové. Při používání kovových strun na klasické kytaře dochází v průběhu času k deformacím nástroje díky jejich zvýšené tenzi oproti nylonovým strunám, dochází k odlepování kobylky a žebrování, k deformaci přední desky a pokřivení krku. Proto v našem servisu na klasické kytary dáváme výhradně nylonové struny.

Jak se chová kytara při výměně strun

Pokud měníme struny, které mají rozdílnou tloušťku, například chceme dát devítky místo jedenáctek, je obvykle nutný servisní zásah do kytary. Je to z důvodu velkého rozdílu v tahu strun. Každá sada strun má uvedeno jaký tah mají dané struny při standardním naladění. Tento údaj se uvádí v kg. Mezi sadami tak může vznikat rozdíl i v desítkách kg, což se projeví na nastavení nástroje, zejména propnutí krku, dohmatu a na nultém pražci. Pokud máme na kytaře dvanáctky struny a přestruníme na devítky, tah strun se o několik kg sníží, na krk není vyvíjen takový tah jako předtím, dochází tedy k přepnutí krku a je nutné ho opět nastavit do správné polohy. Pokud se tedy chystáte na výměnu strun s odlišnou tloušťkou, ideální je dát kytaru na výměnu strun a seřízení do servisu. Taková úprava se u nás v servisu dá zvládnout na počkání a nástroj bude tedy perfektně připraven. U elektrických kytar a baskytar je po výměně strun vhodné doladit oktávy. I v tom se od sebe struny jiných značek liší, mohou mít nepatrně odlišné ladění a kameny na kobylce se musí přenastavit.

 

Pokud si nevíte při výběru strun rady, využijte konzultace v našem servisu, kde vám se vším rádi poradíme, vysvětlíme co, jak a proč funguje. Při doporučování strun a servisu kytar zohledňujeme individuální přístup jak k danému nástroji tak i k muzikantským dovednostem daného hráče.