Proč nedělat aktualizace
Při aktualizaci software často dochází k chybám, které mohou být pro přístroj fatální. Jinými slovy, co se může pokazit, to se pokazí, a riskujete, že váš přístroj bude nenávratně poškozen. Každý měsíc zde opravujeme několik přístrojů porouchaných právě při aktualizaci. Proto, pokud pro aktualizaci nemáte skutečně dobrý důvod, tak ji nedělejte (ani když ji výrobce doporučuje).
Pokud váš přístroj funguje, a jste spokojení s tím, jak funguje, tak je aktualizace pouze riziko a ztráta času. Kromě rizika poškození hardware se vám mohou také vymazat pracně naprogramované presety, změní se ovládání, na které jste byli zvyklí, zmizí funkce, kterou jste používali, nebo se začne na displeji objevovat reklama, která tam dříve nebyla. Jistě většina z nás zná, jak otravné umí být neustálé varování, že při přidání hlasitosti můžete ohluchnout. Další věc je ta, že nahraná aktualizace obvykle nejde vrátit zpět.
Výrobci jsou si rizika poškození hardware moc dobře vědomí, a proto první věc, kterou musíte odsouhlasit před stažením aktualizace je, že výrobce odmítá jakoukoli odpovědnost za případné poškození (to je takové to nenápadné zaškrtávací políčko). Věškerá rizika tedy nesete vy, jako uživatel a pokud váš přístroj přestane fungovat, tak je to váš problém.
Kdy se aktualizace nedoporučuje
- Pokud vám přístroj funguje a dělá to, co chcete
- Pokud jste nezkušení a nevíte, jak na to
- Pokud to chce výrobce
- Pokud jste jen zvědaví, co se stane
Aktualizaci můžete provést, pokud jsou splněny následující body:
- Máte jistotu, že aktualizace řeší váš problém, případně přináší funkce, které potřebujete
- Přesně víte, jak postupovat
- Můžete se spolehnout na svůj počítač (že například během update nezačne dělat restart, nebo vám nezavolá milenka přes skype)
- Nevypadne vám proud (máte záložní zdroj)
- Máte stabilní internet (některé mašinky nahrávají firmware přímo z internetu – při ztrátě spojení umřou a je třeba vyměnit základní deska! – zkušenost)
- Máte kvalitní komponenty, které jsou na update potřeba, jako např. USB fleška, kabel s dobrými konektory, atp.
Pokud aktualizace řeší váš problém, ale netroufnete si na ní, pak samozřejmě můžete přinést mašinku k nám na servis.
A na závěr se velmi hodí jedno americké přísloví: “If it ain’t broke don’t fix it” 🙂