Nejčastější „závada“ aktivní elektroniky v kytaře je vybitá baterie
Elektronika v kytarách
Pro ozvučení akustických kytar se běžně používá několik druhů zabudovaných elektronik přímo do kytary, které je nutné napájet bateriemi (9V, AA nebo AAA). U elektrických kytar a baskytar je elektronika nezbytnou součástí nástroje a většinou je tzv. pasivní – obejde se tedy bez napájení bateriemi. Existují ovšem i elektroniky aktivní, které ke svému fungování potřebují napájení bateriemi. Díky nim je možné kytaru více zesílit a také její zvuk upravovat pomocí korekcí (basů, středů, výšek a dalších nastavení).
Každá aktivní elektronika má jiné parametry dané její konstrukcí. Proto výrobci u svých elektronik uvádí i přibližnou výdrž baterií, většinou v počtu hodin čistého hraní. Jelikož se vždy jedná o poměrně složité součástky, nevyhneme se i případným problémům. Nejčastější ,závadou’ ovšem nebývají vadné části elektronik, ale vybité baterie.
Aktivní elektronika aktivuje odběr baterie při zasunutí kabelu do kytary bez ohledu na to, jestli zrovna hrajete nebo je kytara zatím jen ve stojanu. Tento jev mnoho muzikantů podceňuje nebo o něm jednoduše neví. Pokud se tedy stane to, že po odehrání písničky nebo koncertu odložíte kytaru do stojanu a zapomenete z ní vytáhnout kabel, může se vám baterie hodně rychle vybít, aniž byste na kytaru hráli. Druhý den nebo při dalším hraní se proto může snadno stát, že už je baterie natolik vybitá, že kytara přestává hrát nebo nehraje vůbec.
Jak poznat vybitou baterii v kytaře
Jelikož se baterie vybíjí postupně, zvuk nástroje se také postupně zhoršuje a vykazuje negativní změny v charakteru zvuku. Indikátorem vybité baterie bývá zkreslený zvuk nástroje, přerušovaný signál, slabší výkon a hlasitost nebo praskání v aparátu během hraní. Některé elektroniky u akustických kytar mívají indikátory stavu baterie přímo zabudované v předzesilovači vedle korekcí zvuku.
Pokud tedy nastane jedna z výše popsaných změn v charakteru zvuku nástroje, je dobré nepanikařit a zkusit baterii vyměnit za novou. Pokud je po výměně zvuk opět v pořádku, tak se nejednalo o závadu. Pokud by problémy i po výměně nové baterie přetrvávaly, musí nástroj do servisu, kde diagnostikujeme problém a nástroj opravíme.
Po odehraném koncertu, při pauzách mezi hraním nebo přes noc nenechávejte tedy v kytaře zasunutý kabel, protože by docházelo k vybíjení baterií a vás by to při dalším hraní mohlo nemile překvapit. Je to obdobně nepříjemné, jako když necháte přes noc svítit auto a druhý den už nenastartujete. Vždy doporučujeme mít po ruce náhradní baterii pro případné vybití baterie během hraní. Výměna většinou zabere jen chvilku a zvládne jí opravdu každý.
V případě dotazů ohledně elektronik nebo principu jejich fungování a vlastností neváhejte kontaktovat náš servis. Můžete si domluvit osobní konzultaci s některým z našich kytarářů, vždy rádi pomůžeme.