Zvlhčování kytary

Jak na kytaru působí vlhko, sucho, zima nebo teplo?

Jednou z důležitých věcí, která má vliv na stav nástroje, je vlhkost prostředí. Jelikož je kytara vyrobená ze dřeva, má tudíž tendenci se neustále hýbat. Jinak řečeno, dřevo reaguje na vlivy jako je sucho, vlhko, zima nebo teplo. Na první pohled by se mohlo zdát, že to není nijak důležité, opak je ale pravdou. I tak triviální věc jako je například uskladnění kytary ve futrálu nebo jen tak ve stojanu může mít zásadní vliv na stav nástroje. Jak to tedy funguje?

Jak už bylo napsáno, kytara je ze dřeva a je tedy jasné, že na ní působí okolní vlivy. Jako příklad si uvedeme akustickou kytaru. U akustické kytary (westernovka nebo klasická kytara) je působení sucha nebo vlhka nejvíce vididtelné. Ideální vlhkost vzduchu okolního prostředí nejen pro lidské zdraví, ale i pro kytaru, je v rozmezí 45 – 55%. Co se tedy stane když nastane sucho nebo naopak vlhko? Pokud je kytara vystavená vysoké vlhkosti, dřevo absorbuje vodu a zvětšuje se jeho objem, jednoduše řečeno bobtná. Na akustické kytaře se tento jev projeví tak, že se přední deska vyboulí směrem nahoru. To zákonitě způsobí i zdvihnutí kobylky, která je k přední desce přilepená. Struny jsou tedy o poznání výše nad hmatníem než byly před tím a na nástroj se začná hrát obtížně, má vysoký dohmat. Pokud na kytaru působí sucho, se dřevem se děje úplný opak. Dřevo vysychá a zmenšuje svůj objem, voda z něj uniká a přední deska se propadá, udělá takzvaný lavor. S přední deskou se propadá i kobylka a struny jsou tedy blíže k hmatníku, dohmat se snižuje a v případě velikého sucha struny téměř leží na hmatníku, nástroj se stává nehratelným, struny drnčí. Při vysychání kytary dochází i k deformaci krku protože jeho část je k přední desce přilepená a opět se tedy zákonitě propadá společně s přední deskou a v místě napojení krku a přední desky vzniká boule. S propadáním přední desky dochází k odlepování žebrování a tudíž k závažné deformaci celého těla nástroje.

Oba tyto jevy se na kytaře projevují negativně a je nutné kytaru zvlhčit nebo odvlhčit. Varianta je i kytaru na daný stav seřídit, ale je to pouze řešení z nouze a je jen dočasné, protože jakmile se nástroj po zvlhčení nebo odvlhčení dostane opět do správné kondice, je nutné ho znovu seřídit.

Další vlivy působící na kytary jsou zima a teplo. Pokud napříkald necháte kytaru v létě v rozpáleném autě, může se snadno stát, že dojde k deformaci těla vlivem náhlé změny teplot, přední nebo zadní deska může prasknout nebo se může začít odlepovat žebrování či kobylka. To stejné se může stát když necháte nástroj v autě v mrazivém počasí. Z výše uvedeného platí i to, že není dobré nechávat kytaru za oknem na přímém slunci nebo u topení.

Jak tedy udržovat nástroj ve správné kondici? Možností je několik.

Nejsnadnější řešení je po hraní nechávat kytaru ve futrálu, ideálně v pevném kufru. Kytara si zde vytvoří vlastní mikroklima, které je stabilnější než klima okolní. Pro příklad můžeme uvést třeba to, když po hraní odložíte kytaru do stojánku u okna a na celý den odejdete. V letních dnech se teplota může hodně měnit, chvíli je jasno, chvíli zataženo a kytara má co chvíli jiné tepelné podmínky, které působí přímo na ní. Naopak když po hraní uložíte kytaru do futrálu nebo do kufru a uložíte dále od okna mimo sluneční svit, má kytara svoje vlastní stabilnější mikroklima.

Další možností je hlídat si vlhkost prostředí, ve kterém máme kytaru po většinu času uloženou. K tomu slouží vlhkoměry, které mohou být uloženy kdekoli v místnoti nebo přímo ve futrálu. Pokud se vlhkost pohybuje v doporučených hodnotách tak by mělo být vše v relativním pořádku. Pokud vlhkoměr ukazuje větší sucho nebo naopak vlhkost, je zde možnost kytaru zvlhčit nebo odvlhčit. Ke zvlhčování kytar slouží speciální zvlhčovače, ze kterých si dřevo bere potřebnou vlhkost. Odvlhčovače působí stejně jen na opačném principu.

Další možnost je pořízení zvlhčovací skříně, která principielně funguje podobně jako pevný kufr, ale můžete si v ní sami regulovat vlhkost. Kytara je tedy pod dozorem a sami můžete určovat její mikroklima a sledovat její stav.

V neposlední řadě lze doporučit návštěvu servisu, kde nástroj projde důkladnou kontrolou a z té se vyhodnotí v jakém stavu nástroj je a jestli potřebuje servis, zvlhčení nebo jinou úpravu. Princip je stejný jako se zubařem, čím častěji chodíte, tím je nástroj v lepším stavu a poškození a následné úpravy nemusí být nijak radikální.

V našem servisu je možné kdykoli domluvit konzultaci přímo s některým z našich kytarářů a domluvit diagnostiku a servis vašeho nástroje a nebo zjistit jak o kytaru pečovat, se vším rádi poradíme.