Spousta muzikantů ani neví, co lze vytunit
Kytary.cz připravily novou službu pozáručního servisu, kterou mohou využít všichni muzikanti, ať už své nástroje zakoupili kdekoliv. Servis je určen pro hudební nástroje, kytarové a basové aparáty i zvukovou techniku. Přinášíme vám rozhovor s vrchním technikem Jirkou Kosařem, který se v rámci pozáručního servisu může postarat i o vaše nástroje.
Jaká je nejčastější úprava kytarových/basových aparátů, do které se lidé sami pouštějí, ale měli by ji raději přenechat odborníkovi?
Jde zejména o výměnu lamp kytarových a basových zesilovačů. Při každé výměně lamp je důležité zkontrolovat BIAS. I když se totiž mění lampy od stejného výrobce a je to přesně spárovaná dvojice nebo čtveřice, vždycky jsou lampy trochu odlišné. Nikdy nelze garantovat jejich úplnou shodnost. Jediný případ, kdy se BIAS nemusí nastavovat (nebo to ani nejde), je v případě katodového BIASu, což se uživatel dočte v manuálu. Všude jinde se BIAS nastavuje trimmerem nebo potenciometrem. Veškeré hodnoty je pak potřeba přesně proměřit, jinak se totiž může stát, že lampy vyhoří, což by určitě nikdo nechtěl.
Ještě mě napadá, že při výměně odešlé lampy je potřeba zkontrolovat, jestli neodešla i pojistka, kterou některé zesilovače mají schovanou uvnitř. Když si někdo sám vymění lampu a o pojistce neví, často si pak ani nevšimne, že zesilovač hraje třeba jenom na tři lampy ze čtyř. Po výměně je potřeba proměřit veškeré hodnoty, což tu děláme. Nakonec bych rád apeloval na všechny, kdo si nejsou jisti svými technickými dovednostmi, aby aparáty raději přinesli do našeho servisu, kde se o ně postará tým odborníků. Přeci jen jde o práci s vysokým napětím a dostat ránu třeba 500 voltů, to už docela štípne.
Jak často je dobré nechat provést kompletní seřízení kytary nebo baskytary? Proč je to nutné?
Důležité je pravidelně kontrolovat pražce, protože ty se časem sjíždí. Dále je samozřejmě nutné kontrolovat ladění oktáv. Z vlastní zkušenosti vím, že když přišla kapela k nám do studia, jako první se vždy seřizovaly kytary. Zvlášť při ve studiu je sebemenší rozladění nástroje slyšet, proto doporučuji všem, kdo se chystají nahrávat, aby přinesli kytary ke kontrole.
Většinou lze na první pohled zjistit, když je vymačkaný krk a obroušené pražce. V takovém případě je čas s tím něco udělat. Náš kytarář také může zkontrolovat nastavení šroubu v krku, elektroniku a veškeré další komponenty kytary.
Pro koho je určen tuning aparátů a co taková úprava dokáže přinést?
Spousta muzikantů možná ani neví, co všechno lze na aparátech “vytunit”. Měli jsme tady třeba kytarový zesilovač Marshall, který zněl, jako by přes něj byla hozená deka. Jeho majitel vyžadoval “břinkavější” vintage zvuk, takže jsme zesilovač upravili tak, abychom ho z něj dostali. Také je například možné přidat reverb, když hraje moc potichu. Většinou se to řeší výměnou součástek na returnu z reverbové plechovky. Spousta legrace se samozřejmě dá užít i s lampami, případně dokážeme přenastavit BIAS v zesilovači, aby měl více “hot” zvuk. Často je také nutné měnit potenciometry, když začnou chrastit.
Specifickou kategorií jsou výměny reproduktorů v kytarových bednách. Vzhledem k tomu, že tu máme obrovský výběr značky Celestion, nabízí se spousta možností, jak si s kombinací reproduktorů pohrát. Já osobně doporučuji osadit každý reproduktor jiný. Samozřejmě, důležité je zachovat výkon a impedanci. Proč ale neosadit bednu reproduktory s různými membránami? Z jedné bedny tak lze dostat třeba čtyři různé zvuky. Umístění mikrofonu na koncertu anebo zejména ve studiu tak přináší spoustu zvukových možností.
Co se týče beden, tak umíme také upravit ohmy tak, aby je bylo možné použít i se zesilovačem, který má jiné hodnoty.
Co může přinést aktualizace firmwaru klávesových nástrojů, které tu také věnujete?
Primárně jde o odstranění chyb. Třeba u některých kláves Kurzweil se občas stávalo, že z ničeho nic začaly blikat diody a nástroj se sám od sebe resetoval. Stávalo se to nepravidelně a nikdo nezjistil, co bylo toho příčinou. Proto Kurzweil vydal update, který tento problém odstranil. U hammondek od Nordu se updatem firmwaru zlepšil zvuk kontaktu zapnutí a vypnutí klapky. Často se také stává, že po update firmwaru přibyde v menu kláves nějaká nová položka.
Zde bych ale rád podotkl, že někdy může nový firmware přinést starosti – Při updatu se může leccos pokazit – uživatel přijde o své zvuky, nebo zmizí něco, co používal, zvuk se změní, a nebo nástroj úplně přestane fungovat. Já osobně doporučuji dělat firmware update (někdy se tomu také říká OS UPDATE), jen když víte, že nová verze vám přinese konkrétní vylepšení. Pokud nástroj funguje dobře, je lepší se v tom nevrtat.
Specializujete se i na služby určené pro zvukaře. Proč je dobré čistit výškové reproduktory PA systémů od prachů a nečistot?
To je jedna z nejdůležitějších věcí, na kterou je při údržbě aparatur dbát. Týká se to zejména monitorů, protože ty jsou otočené směrem nahoru a schytají tak každé rozlité pivo a další nečistoty. Nebudeme si nic nalhávat, když řekneme, že na pódiu většinou nebývá moc pořádek. Dokonce jsem jednou zažil koncert, tuším, že to byli Krucipüsk, kdy byla v monitoru na pódiu hladina piva.
Problém výškových reproduktorů v monitorech je jejich pozice. Jsou natočené trychtýřem nahoru, takže se tam snadno dostanou veškeré nečistoty a ty zapadají přímo do cívky. Ta pak začne drhnout, což vede ke ztrátě výkonu nebo zkreslení zvuku. Výškový reproduktor přestane hrát ve svém původním pásmu a namísto 2kHz začíná jeho zvuk třeba až na 8hHz. Také se může stát, že kvůli nečistotám začnou monitory na pódiu vazbit. Veškeré údržby ozvučovací techniky včetně mixážních pultů zde provádíme.
Napadá tě ještě něco, co je potřeba zmínit k pozáručnímu servisu v Kytary.cz?
Často se stává u kláves, že ztratí dynamiku. Některé části klaviatury pak hrají stále nahlas, nebo stále potichu. Obvykle se jedná o nečistoty v gumových kontaktech klaviatury, které jsou třeba vyčistit, případně vyměnit. Tato operace obvykle není ani moc drahá.